Zeytin Dağı Barış Ödülleri

8 Mayıs 2018 Salı
Zeytin Dağı Barış Ödülleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin sorununa ilişkin önemli mesajlar verdi. Bir kez daha BM Güvenlik Konseyi'nin yapısını eleştiren Erdoğan, “Ne zamanki insanlık zalimlere one minute der, işte o zaman zulümler bitme sürecine girer” dedi. Uluslararası Zeytin Dağı Barış Ödülleri Töreni ve “Kudüs’ün Son Yüzyılı” belgeseli galası’nda konuşan Erdoğan, “İsrail’den iki cihanda da davacı olacağız” ifadesini kullandı.

Erdoğan: Ülkelerin güvenliğini 5 ülkenin çıkarına ve hatta keyfine bırakamayız

"Dünyadaki tüm ülkelerin güvenliğini sadece 5 ülkenin çıkarına ve hatta keyfine bırakan bir sistemin sürdürülebilirliği yoktur. Artık Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi olmazsa olmazdır. İnsanlığın tamamına hizmet edecek bir uluslararası güvenlik mimarisi kurulana kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz."

Erdoğan: İnsanlık zalimlere “one mınute” derse zulüm bitme sürecine girmiş demektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kan gölüne dönen dünyada krizlerle ilgili inisiyatif alamayan Birleşmiş Milletler’in yapısına yönelik eleştirilerini bu kez de Filistin meselesi üzerinden sürdürdü. Erdoğan, Uluslararası Zeytindağı Barış Ödülleri Töreni ve "Kudüs'ün Son Yüzyılı" belgeselinin galasına katıldı. Davos zirvesindeki, o sloganlaşan çıkışını hatırlattı; “Biz davosta one minute derken sadece kendimizin milletimizin ve dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın Filistin meslesine vicdan bi bakış sahibi herkesin hissiyatinı dile getirdik. Ne zaman ki insanlık zalimlere one minute deme noktasına gelirse işte o zaman bu zulüm bitme sürecine girmiş demektir."

Erdoğan: İsrail’den iki cihanda da davacı olacağız

Türkiye’nin İsrail zulmü altında olan Filistinlilerin, Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın hakkını her zaman savunacağını vurguladı."Biz insanlığın özellikle barış merkezi olması gereken Filistin'in ve Kudüs'ün adını zulümle yan yana yazan İsrail yönetiminden iki cihanda da davacı olacağız." Filistin ile birlikte Suriye'de yaşananlar, bize acı bir gerçeği gösterdi. Biz bunları iyi tanıdık, iyi tanıyoruz, iyi biliyoruz hatta ve hatta ikili görüşmelerde onların bize söylediklerini unutmamız mümkün değil. Bunlarda ne insani ne vicdani asla öyle bir karakter, öyle bir cibilliyet yok." 

Erdoğan: İnsanlığın geleceği Kudüs meselesinde verdiği imtihana bağlı olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’in dünya barışı için önemli bir sınav olduğunun altını çizdi; "İnsanlığın geleceğini, Filistin ve Kudüs meselesinde verdiği imtihanda elde edeceği netice belirleyecektir, bunda hiç şüphe yok. Şayet bu imtihandan alnımızın akıyla çıkabilirsek, insanlık olarak geleceğimize güvenle ve umutla bakabiliriz. Tam tersi olursa o zaman hakların, özgürlüklerin, ahlaki ve vicdanı tüm ölçülerin ortada olmadığı veya ortadan kalktığı, zulmün hakim olduğu karanlık bir gelecek bizi bekliyor olabilir."