Başkan Görmez’den Hollandalı Irkçı Politikacıya Tepki

24 Haziran 2015 Çarşamba

Son günlerde Hollanda’dan Müslümanları rencide edici bir gelişmenin haberleri geliyor. İslam karşıtı görüşleriyle tanınan aşırı sağcı bir politikacı, televizyonda yayınlatamadığı Peygamber Efendimize hakaret içeren bir dizi karikatürü internet üzerinden paylaşıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu provokasyona tepki gösterdi, Avrupa’da yaşayan Müslümanlara da “Ramazanın huzurunu bozmalarına izin vermeyin” çağrısında bulundu.

 
Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'ın provokatif eylemlerine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez sert sözlerle tepki gösterdi. 
 
“Hz. Muhammed bir güneştir. Herhangi bir kimse o güneşi üfürerek söndüremez. Bunu herkes biliyor. Müslümanlar da bunu böyle bilmeli.” diye konuşan Başkan Görmez, Avrupa’da yaşayan Müslümanlara da çağrıda bulundu: “Benim asıl çağrım Avrupa’da yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimize. Bunun bir provokasyon olduğunu dikkate alarak provokatörlerin Ramazanın huzurunu bozmalarına asla izin vermemeliyiz.”
İslam karşıtı eylemleriyle sıkça gündeme gelen Hollandalı Siyasetçi Wilders, son olarak Amerika’da düzenlenen bir yarışmaya katılan ve Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürleri internette yayınladı. Wilders’a tepki gösteren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslamofobinin nefret suçu sayılması gerektiğini söyledi. 
 
İslam ve Müslüman karşıtı görüşleriyle tanınan Wilders, daha önce de İslam’a hakaret içeren bir filme imza atmıştı.