Geri Kabul Sürüyor

27 Nisan 2016 Çarşamba

Avrupa Birliği’yle yapılan geri kabul anlaşması kapsamında, mülteciler gruplar halinde Türkiye’ye gönderiliyor. Üçüncü göçmen grubu, bugün Yunanistan'dan Çeşme Limanı'na getirildi.

Sığınmacılar Midilli Adasından İzmir’in Çeşme İlçesine Gönderildi

Türkiye - Avrupa birliği mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi sürüyor. Yunanistan'dan gönderilecek üçüncü göçmen grubunun bir bölümü, bu sabah saatlerinde Türkiye’ye ulaştı. 20 mart sonrasında Yunanistan'a geçtikleri belirlenen 1’i kadın, 1’i çocuk 4 afgan ile 1 iranlı mülteci, sakız adası'ndan tekneyle Çeşme Limanı'na getirildi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ekiplerinin kurduğu çadırda parmak izleri alınan göçmenlerin kayıt işlemleri yapıldı. 

Ardından, Dikili ilçesine gönderildiler. Türkiye, 4 Nisan'da hayata geçirilen uygulamaya göre, kendi topraklarından yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor. Bu karara göre, bugün İzmir’e getirilen 5 sığınmacının da kendi ülkelerine iade edilmesi bekleniyor.

Suriyeli olan göçmenler ise Türkiye'deki kamplara yerleştiriliyor ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderiliyor. Değişimi yapılacak suriyeli sığınmacı sayısı ilk etapta 72 bin kişi olarak öngörülüyor. Geri kabul ve değişim işlemlerinin masrafları AB tarafından karşılanıyor.