8 Asır Sonra İbadete Açılıyor

2 Nisan 2019 Salı

Türkiye’nin en önemli tarihi alanlarının başında gelen Şanlıurfa’nın Harran Ören yerinde, tam 8 asır önce inşaa edilen ancak günümüzde kullanılmayan tarihi Ulu Cami, yeniden ayağa kaldırılıyor. Tarihi Ulu Cami orijinaline uygun bir şekilde restore ediliyor, bu yılın sonunda ise yeniden ibadete açılacak.

Harran Ören yerinde Moğollar zamanında yapılan Ulu Cami restore ediliyor

Burası yüzyıllar öncesine ait birçok tarihi yapının ve kalıntılarının bulunduğu Unesco Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Harran Ören yeri. Bu tarihi yapılar arasında yıkıntıları bulunan, Ulu Cami yeniden ayağa kaldırılıyor.

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilen Şanlıurfa’da tarihi camiler restore edilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde restorasyonuna başlanan tarihi Aktar Camii'nin ardından şimdi de Harran’daki 8 asırlık tarihi Ulu Cami yeniden ibadete açılacak. Tarihi cami Moğol istilası sırasında yağmalanarak yıkılmış, caminin doğu cephesi, mihrabı, şadırvanı ve minaresinin büyük bölümü ise ayakta kalmıştı. Şimdi o yıkıntılar yeniden, orijinaline uygun bir şekilde inşaa ediliyor. Caminin restorasyonu büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Restorasyon çalışmalarının bu yılın sonlarında tamamlanması bekleniyor. Kazı alanında yer alan tarihi caminin çevresi de düzenlenerek turizme kazandırılacak.