ABD’de Camiye Saldırı

5 Kasım 2015 Perşembe

Dünyada İslama yönelik hakaretler ve eylemler her geçen gün artıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Boston kentinde Burlington İslam Merkezi’nin duvarlarına sprey boya ile "USA" yazıldı. Güvenlik kameralarıyla tespit edilen iki kişi "mala zarar verme" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Kanada’da ülkedeki federal cezaevlerinde mahkumlara karşı uygulanan dini ayrımcılık şikayetleri had safhaya ulaştı. Cezaevi yetkilileri tarafından müslüman mahkumlara ırkçı ve islamofobik müdahalelerde bulunulduğu iddia edildi. Son dönemde avrupa’da yükselen islam karşıtlığı, bu kez Amerika Birleşik Devletleri’nde kendini gösterdi. Boston’daki Burlington İslam Merkezi Camii’nin duvarına sprey boyalarla amerikan devletinin ismi yazıldı. 

Boston’da Burlington İslam Merkezi Duvarlarına "USA" Yazan İki Kişi Gözaltına Alındı

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, güvenlik kameralarına takılan görüntüler eylemcilerin kimliklerini ele verdi. İki saldırgan yakalandı; gözaltına alınıp,"mala zarar verme" suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. Yani saldırganlara "nefret suçu" kapsamında işlem yapılmadı. 
 
Müslüman toplum temsilcileri bu karara tepki gösterdi. Daha önce de saldırıya uğrayan camiye bu nedenle iki yıl önce güvenlik kamerası takıldığı belirtildi. Burlington İslam Merkezi Başkanı Munir Gandevia, camiye gelen insanların güvenliklerinden endişe ettiğini söyledi.

Kanada’da Müslüman Mahkumlara Dini Ayrımcılık

Kanada’daki müslüman toplum ise, federal hapishanelerde müslümanlara dini ayrımcılık yapıldığı iddiasını gündeme getirdi. Kanada müslümanları ulusal konseyi, şikayetlerin had safhaya ulaştığını belirterek, federal bir soruşturma açılması çağrısında bulundu. 
 
müslüman mahkumların“terörist” diye çağrıldığı, cezaevinde namaz kılmak ve dua etmek için kendilerine zaman ve yer verilmediği belirtildi. Ayrıca, müslüman mahkumların dini kitap edinmekte de zorluk yaşadıkları bildirildi.