Dağlıca’da Ezanın Yeniden Okunması

6 Kasım 2015 Cuma

Hakkari’de, teröristlerin yuvalandığı dağlık bölgede geniş çaplı bir operasyon yapılmış; teröristlerce kesintiye uğratılan ezan sesi, Dağlıca’da uzun bir sürenin ardından tekrar duyulmuştu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez yaşananları çarpıcı ifadelerle değerlendirdi. işte başkan Görmez’in o açıklamaları; "Hiç kimse okumazsa ben kendim gider o minarelerden ezan okumaya devam ederim inşallah."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hakkari Dağlıca’da yeniden ezan sesi duyulmaya başlanmasını bu sözlerle değerlendirdi. Bölgenin teröristlerden büyük oranda temizlendiği operasyona "Şehit Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın” ismi verilmişti. Dağlıca’da teröristlerce kesintiye uğratılan ezan 2 kasım’da yeniden okunmaya başlanmıştı.

Kimse Okumazsa Ben Gider O Minarelerden Ezan Okumaya Devam Ederim

Bu topraklarda hiçbir karış toprağı hiçbir zaman ve hiçbir saniye ezansız kalmayacak inşallah bu son hadiselerde tabii ki pekçok camimiz zarar gördü pekçok camide ibadet güvenliği tehlikeye girdi ancak bütün bunlar geçicidir. Hiç kimse okumazsa ben kendim gider o minarelerden ezan okumaya devam ederim inşallah.

Görmez, terör operasyonları yüzünden Doğu Anadolu’daki pekçok camide uzunca bir süre ezan okunamadığını hatırlattı… “artık o günler geride kaldı” dedi.

"Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her halde har şartlar altında mutlaka ülkemizin her tarafında en küçük bir karış toprağında bile ezanı bir saniye dahi ertelememiz mümkün değildir. Orda yaşayan insanlar da bir saniye ezansız ibadetsiz yapamazlar hem Cizrede hem Nusaybinde maalesef yaklaşık 1 ay bir buçuk ay ezan okunamadı bazı camilerimiz sabah namazlarında açılamadı. Ama inşallah bütün bunları geride bıraktık.

Diyanet İşleri Başkanı, Kastamonu’da

Görmez, bu açıklamaları Türkiye Diyanet Vakfı’nın Kastamonu şubesinin açılışında yaptı. Vakfın yeni binası dualarla açıldı… Diyanet İşleri başkanı sabah namazını da Şeyh Şaban-ı Veli camisinde kıldı. Namazdan sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı; tekbirler getirildi.