ABD’li Müslümanlara Siyasete Katılın Çağrısı

4 Mart 2016 Cuma

Bu ay içerisinde resmen açılması beklenen Amerika Diyanet Merkezi, Amerikan Kongresinin müslüman üyelerini ağırladı. Yapılan konuşmalarda, İslam toplumuna siyasete yakınlaşma çağrısı vardı.

Amerika Diyanet Merkezi, müstakil sanayici ve işadamları derneğive Maryland Eyaleti bünyesindeki müslüman konseyi'nin düzenlediği toplantıya ev sahipliği yaptı. 

müslüman kongre üyeleri amerika diyanet merkezi’ndeki toplantıda konuştu

Toplantıya amerikan kongresinin müslüman üyeleri keith ellison ve andre carson da katıldı. Minnesota eyaletini temsil eden ve kongrenin ilk müslüman üyesi olan Ellison, başkan adayı Donald Trump’ın İslam karşıtı sözlerinin aksine, Amerika’da müslümanların olumlu bir rolü olduğunu belirtti. Müslümanların yaşadıkları bölgelerde siyasetin içinde yer almaları gerektiğini vurguladı. 

İndiana eyaletini temsil eden Andre Carson da Amerikan Kongresindeki Müslümanların sayısının artması gerektiğini söyledi; "11 eylül olaylarından sonra, siyasal alanda müslümanları temsil edecek kimselerin olmamasının bedelini çok sonraları görebildik. ABD'de yaklaşık 8 milyon müslüman var fakat sadece iki tane kongre üyesi var ve bu sayıyı artırmalıyız. Bizim siyasetten uzak kalma gibi bir lüksümüz yok."

Bu arada, toplantıya evsahipliği yapan Amerikan Diyanet Merkezi’nin resmi açılışı, Mart ayı sonunda yapılacak.