Avrupa’da İslamofobik Eylemler

6 Haziran 2017 Salı

Avrupa’da İslam karşıtı eylemler Ramazan ayında da devam ediyor. Avusturya’da islamofobik saldırılar, son dönemde 5 farklı cami ve dini kurumu hedef aldı. Alman basınında yer alan haberlere göre 2017’nin ilk çeyreğinde müslümanlara saldırılar artış gösterdi. 

2017 İlk Çeyreğinde Almanya’da Müslümanlara Karşı 208 Saldırı Kayıt Altına Alındı

Almanya’da müslümanlara üç ayda 200’den fazla saldırı düzenlendi. Alman hükümeti bir soru önergesi üzerine meclise gönderdiği bilgi notunda, bu yılın ilk üç ayında müslümanlara karşı 208 saldırı ve hakaretin kayıt altına alındığıni bildirdi. 

Alman basınına yansıyan habere göre, hükümet saldırıların faillerinin çoğunlukla aşırı sağcılar olduğuna işaret etti ve 2 kişinin yaralandığını belirtti. Müslümanlar, internet üzerinden kışkırtma, tehdit mektuplarının gönderilmesi, sokakta fiziki ya da sözlü saldırı, kendilerine ait binalara zarar verilmesi ve bu binaların üzerlerine nazi sembolleri çizilmesi gibi saldırılara maruz kaldı. 

Aynı dönemde camilere yönelik de 15 saldırı kayıtlara geçti. Avusturya’da ise islama yönelik saldırılar ramazanda daha da arttı. Ülkedeki 5 farklı cami ve dini kurumu hedef alan islamofobik saldırılar, müslümanların tepkisine neden oldu.