Diyanet-Sen Açıklama

6 Haziran 2017 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetlerini karalama amaçlı açıklama ve eylemler sürüyor. Son saldırının hedefinde çocuklara ve gençlere camiyi sevdirmek amacıyla yapılan çalışmalar vardı. Gayri ahlaki bir dille yapılan bu saldırı Diyanet çalışanları tarafından yargıya da taşındı. 

Görmez, Çocuklara Cami Sevgisi Aşılamak İçin Yapılanları Karalamak İsteyenlere Yanıt Verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuk ve gençleri de ibadet mekanlarımızın asli unsuru olarak görüyor. Toplumun geleceğini temsil eden bu iki gruba yönelik projeler üretiliyor. Gençlerin dinini doğru kaynaktan öğrenmelerini sağlamak ve onlara cami alışkanlığı kazandırmak için örneğin sabah namazı buluşmaları düzenliyor; camilerde gençlik kolları kuruyor; çeşitli sosyal faaliyetlere imza atıyor. 

Diyanet, camilerimizin çocuk cıvıltılarından mahrum kalmaması için de çaba sarf ediyor.

"Çocuğun camideki sesi gürültü değildir. Çocuğun camideki sesi allahın nimetidir. Biz sırtına çocuk bindi diye secdesini uzatan peygamberin ümmetiyiz." 

Çocuk dostu camiler projesiyle, mabedlerimizin çocukların da içinde bulunmaktan mutluluk duyacağı yerler haline getirilmesi amaçlanıyor. 

"Yıllardır her ramazan geldiğinde üzerinde durduğum husus DİB olarak cami çocuk ilişkisini yeniden nasıl tamir edebiliriz. Bu ülkede herkesin cami çocuk ilişkisi hakkında kötü bir anısı olduğunu duyar biliriz. Neden camiye gelmiyorsun diye sevdiğimiz her dostumuza bir soru yönelttiğimizde mutlaka ramazan gelmiştir camiye anne babası götürmüştür orada azarlanmış yahut dövülmüştür br hakaret duymuştur. Çıktım bir daha dönmedim hocam demiştir."

Diyanet Çalışanlarından Suç Duyurusu

Ancak, müminleri daha çocukken camiyi sever hale getirmeyi amaçlayan bu çalışmalar da, Diyanet’i karalamaya çalışan bazı çevrelerin hedefi oldu. Gayri ahlaki bir dille yapılan saldırılara Diyanet çalışanları da tepki gösterdi. 

Diyanet sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar konu hakkında şöyle konuitu; "Camileri ismini ağzımıza almaya bile haya ettiğimiz mekanlara benzeten Osman Ünlü gibilerine hadlerini de bildirmeye geldik. Bugün burada sayısız hizmetlerle Diyanet İşleri Başkanlığımızın yaptıklarından nasiplenmemiş olanlara saldırı dili yerine edebi dili edebi hayayı başkalarına saygı duymayı hatırlatmaya geldik."

'Bütün Camilerde Evlatlarımızın Dokunulmazlıkları Vardır'

Diyanet sen, yapılan çirkin açıklamayla ilgili suç duyurusunda bulundu. 

"İslamın imanın kalpte olduğunu unutarak yıllarca dış görünüşlerinden dolayı gençlerimizi öteleyen camilerimizde hor gören bu insanlar yüzünden nice gençlerimiz heba ettik. Anlaşılan o ki sıra çocuklarımıza gelmiştir. Ama orada bir durun. Sizin köhnemiş beyinlerinizde çocuk sevgisi nasıl bir anlam taşıyor bilemeyiz ama bizim bütün camilerimizde çocuklarımız gençlerimiz evlatlarımızın dokunulmazlıkları vardır."