Avrupa’daki Sığınmacı Krizi

11 Mart 2016 Cuma

Makedonya’nın kapılarını kapatması sonrası, Yunanistan sınırında yığılan sığınmacıların sayısı her geçen gün artıyor. Suriyeliler, sınırdaki kamplarda zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalışıyor. Fransız hükümeti ise, “şartlar insani değil” dediği Calais Mülteci kampının yıkımına devam ediyor. 

Makedonya – Yunanistan sınırı günlerdir sığınmacıların dramına sahne oluyor. Kapilarin kapanmasi nedeniyle sayilari 15 bine ulaşan mülteciler, Yunan köyü İdomeni’de çaresizce bekliyor. İdomeni’deki kamptan içler acısı görüntüler yansıyor. İnsanlar çamurlu alanlara kurulan çadırlarda kalıyor; yardım dağıtımı sırasında izdiham yaşanıyor. 

Makedonya gibi göç rotasındaki ülkeler geçişleri giderek zorlaştırıyor… Slovenya dün gece yarısından itibaren, sadece Schengen vizesine sahip olanların girişine izin vereceğini açıkladı. Sırbistan da aynı doğrultuda hareket etti, geçerli vizesi bulunmayan sığınmacı ve göçmenlere kapılarını kapatacağını belirtti. Bulgaristan ise, olası bir akına karşı güvenlik önlemlerini arttırıyor. Bu kapsamda, İdomeni’ye bin kadar asker yollamaya hazırlanıyor. 

 

Sınırların kapatılmasının mevcut durumu daha da kötüleştireceğini söyleyen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İdomeni Koordinatörü Babar Baloch, büyük bir tehlikeye dikkat çekti; "Bu insanların yasal yollardan Avrupa’ya ulaşma hakkını ellerinden alırsanız, onların insan kaçakçılarının eline düşmesine göz yummuş olursunuz." 

Öte yandan, Fransa ingiltere’ye geçmek isteyen göçmenlerin kaldığı liman kenti Calais Kampı’nın yıkımına devam ediyor… Fransız yetkililerin, “şartlar insani değil” diyerek boşalttığı kampta, çadırlarını bırakmak istemeyen göçmenlere müdahale edildi.