Başkan Görmez Berat Kandili’nde Afyonda’ydı

23 Mayıs 2016 Pazartesi

Haftasonunda dualarla idrak ettiğimiz Berat Kandili’nde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Afyonkarahisar İmaret Camii’nde afyonlularla bir araya geldi. Cami cemaatine beratın anlamını anlatan başkan Görmez, şehitlere rahmet diledi, “onlar canı ile allah’ın varlığına ve birliğine şahadet ettiler” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Berat Kandili dolayısı ile Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen “Mevlid-i Şerif” programına katıldı.

Cemaate yatsı namazını kıldıran görmez beratın anlamını anlattı;

"Beratın kendisi iki manaya gelir birinci manası uzak olmak neden uzak olmak kötülükten uzak olmak şirkten Allaha isyandan günahtan. Bir manası daha var berat özgürlük demek aynı zamanda.Çünkü iman müminin özgürlüğüdür." 

Diyanet İşleri Başkanı,son dönemde artan terör olaylarından kurtulmak için de dua etti.

Bu kandiller vesilesiyle bilhassa ülkemizi milletimizi kuşatan bütün bu terör meselesinden hepimizn beratını nasip etsin Görmez, programın sonunda gazetecilerin soruları üzerine şehadet kavramına ilişkin de bir açıklama yaptı.

"Şehit canı ile Allah’ın varlığına ve birliğine şahadet eden insan demektir. Ben öncelikle Afyonda dün cenazesini birlikte kıldığımı şehidimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize allahtan rahmet diliyorum. Bütün yakınlarına da yüreklerine sabır, sekinet ve huzur vermesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum."

Cemaat ile tek tek tokalaşarak kandillerini kutlayan başkan Görmez, bir yakının kucağında yanına getirilen engelli bir genç ile de yakından ilgilendi.