Brüksel’deki Mülteciler Zirvesi

9 Mart 2016 Çarşamba

Mülteciler gündemiyle toplanan Türkiye-Avrupa birliği zirvesi’nde prensipte anlaşıdı. Ancak, zirveye damga vuran Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın tepki çeken sözleriydi. Orban, Türkiye'nin mülteciler için sunduğu taleplere karşı çıktı ve ‘’Eğer ben bu plana onay verirsem, beni budapeşte’de cadde aydınlatma direğine assınlar.”dedi. Bu arada, Yunanistan-Makedonya sınırında bekleyen ve sayıları 14 bine ulaşan mülteciler, kapıların açılmamasını protesto etti. 

Türkiye Masaya Ek Şartlarla Oturdu, Prensipte Anlaşma Sağlandı

Türkiye ve Avrupa Birliği'nin 28 üyesi, mülteci krizi gündemiyle dün Brüksel’de aynı masaya oturdu. Türkiye, zirvede Avrupa Birliği’ne yeni şartlar sundu. Mülteciler için açılacak 3 milyarlık yardım fonunun 6 milyar euroya çıkarılmasını, bu paranın 2018 yılı sonuna kadar ödenmesini talep etti. Ayrıca geri kabul edeceği her bir mülteci için Avrupa’nın bir mülteciyi almasını; Türk vatandaşlarına vize serbestisi uygulamasının ise haziran sonuna çekilmesini istedi. 

Zirvede, Türkiye’nin taleplerine karşı çıkan tek isim Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu… Orban, mülteciler hakkında tepki çeken bir açıklama yaptı;

Orban: Bu Plana Onay Verirsem, Beni Budapeşte Meydanında Direğe Assınlar

"Bize göre ülkeler çok sayıda Müslüman göçmen kabul edebilir. Bu onların tercihi ama biz istemiyoruz. Brüksel, Türklere tutamayacağı sözler veriyor. Türkiye’den yüz binlerce mülteciyi alıp AB ülkelerine dağıtma planı, hayalden ibaret. Bunu hiçbir AB ülkesi uygulayamaz. Eğer ben bu plana onay verirsem, beni Budapeşte’de cadde aydınlatma direğine assınlar.” 

Orban, bu görüşlerine destek bulamadı… Avrupa Birliği komisyonu başkanı Jean Claude-Juncker, Türkiye’yle prensipte anlaşma sağlandığını, ancak nihai kararın 10 gün sonra verileceğini açıkladı. 

Yunanistan-Makedonya Sınırında Yığılan Mülteciler Protesto Gösterisi Yaptı

Öte yandan, Yunanistan’ın İdomeni kasabasında toplanan ve Makedonya’nın kapılarını açmasını bekleyen sığınmacı sayısı 14 bine ulaştı. Bekleyişini sürdüren sığınmacılardan, geçişlerine izin verilmemesini protesto etti.