'Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kufi' Sergisi

8 Mart 2016 Salı

Diyanet işleri başkanı Prof. Dr. Mehmet görmez, İstanbul'da 150 eserin bulunduğu "Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kûfi” sergisinin açılışını yaptı.Sergi Kur’an-ı Kerim’in ilk nüshalarının kaleme alındığı kûfî hat konseptindeki Türkiye’nin en kapsamlı sergisi olma özelliğini taşıyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu tarafından Türk ve İslam eserleri müzesi'nde düzenlenen “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kufi” sergisini Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Mehmet Görmez açtı.

Sergide kur'an-ı kerim'in bilinen en eski örnekleri yer alırken geç emevi ve abbasi dönemine ait kur’an yaprakları, rulo kur’an’lar ve cilt örnekleriyer alıyor. Sergi açılışında konuşan diyanet işleri başkanı mehmet görmez, kur’an-ı kerim’in insan hayatındaki önemini anlattı;

"Yüce rabbimiz bize öyle bir kitap lütfetmiş ki dinlemek ibadet okumak ibadet yüzüne bakmak ibadet ezberlemek ibadet ama asıl olan anlamak ve yaşamak."

Görmez, günümüzde islam medeniyetinin tarihinde ikinci defa yok olmakla karşı karşıya kaldığını belirtti.

"Binlerce insan çocuklar katlediliyor. Çocuklar yetim kalıyor. Şiddet insanoğlunu esir alıyor. Ancak bütün bunlar olurken medeniyet katlediliyor. İslam medeniyeti adeta yağmalanıyor. Belki de islam medeniyeti tarihte ikinci defa Moğol istilasından sonra bütün müzeleriyle, bütün antik kentleriyle, bütün değerleriyle, kültürel mirasıyla adeta yok olmakla karşı karşıya olduğu bir zaman diliminden geçiyor."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez konuşmasında tüm dünyaya bir de hatırlatmada bulundu, İslam coğrafyasında yaşanan olayların İslam’ın eseri olmadığının altını çizdi.;

"Doğrusu ben bütün dünyaya buradan bir mesaj olsun diye bir ifade kullanmak isterim; herkes bilsin ki bu barbarlık İslam'ın eseri değildir. Bu barbarlık müslümanlığın doğurduğu bir eser değildir. Öyle olsaydı bizatihi müslümanlık ve İslamlık kendisinden önceki bütün medeniyetlere ait o kültürel mirası bugüne kadar koruyup, getirip, geleceğe emanet etmezdi."

Sergi İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi’nde 10 Mayıs’a Kadar Açık Olacak

15. Yüzyıla kadar İslam coğrafyasında hazırlanan, her biri birer başyapıt niteliğindeki Kur’an-ı Kerimlerin gün yüzüne çıktığı sergi, İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi’nde 10 mayıs'a kadar ziyarete açık olacak.