Camilerimiz Yaşamın İçine Alınıyor

24 Mayıs 2018 Perşembe

Artık camiler hayatın daha çok merkezinde olacak, çocuklardan kadınlara, gençlerden engellilere kadar toplumun her kesimi, camilerde kolaylıkla ibadetlerini yapabilecek. Kültürel ve sosyal faaliyetlere ağırlık verilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu kapsamda yapılacak düzenlemeleri belirledi. Artık yeni yapılan camilerimiz, görsel olarak daha hoş, kapsam olarak da daha aktif ve zengin içeriklerle dolu olacak.

Çocuklar, kadınlar, gençler ve engelliler için cazip mekanlar haline getirilecek
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gazi Üniversitesi’nin işbirliğiyle harekete geçti. Camilerin hayatın merkezinde olması için özel bir çalışma başlatıldı. Standartlar belirlendi. 

"Hem göz zevkimize hitap eden hem içinde bulunduğumuzda manen huzur bulabileceğimiz mekanlar şeklinde inşaa etmemiz gerekiyor. Hem de girip çıktığımızda bilgi birikim edinip çıkabileceğimiz camiler olması gerekiyor. Camilerin bahçelerinde çocuk oyun alanlarının oluşturulması kararı alındı. Kadınlarımızın camide huzurla ibadet edebilmeleri için abdesthanelerden başlayarak namaz kılınan yerlerin aydınlık ve ferah aynı zamanda caminin mihrabını görebilecek şekilde yapılması konusu karara bağlanmış oldu."

Önümüzdeki dönemde, camilerin insanlar için cazip, hoşça ve verimli vakit geçirilen mekanlar olması için kapsamlı bir teknik ve donanım çalışması yapılacak. Her bir cami, bölgesinin aynı zamanda bir kültür mekanı olacak.

"Camilerimizin içinde gençlere dönük okuma salonları kütüphaneler kitap kahve tarzı yerler ve gençlik merkezleri oluşturarak camiyle gençlik arasında oluşturulan yapay suni duvarları kaldırmak istiyoruz. Gençlerimizin camilere daha fazla gelmeleri için daha fazla neden oluşturmak istiyoruz. Birçok camimizde engelli rampalarımızla ilgili sorunlar var hatta bazı yerlerde bunların olmadığını görüyoruz. Bu anlamda engellilerimizin de herkes gibi hepimiz gibi ibadet etmeye ve bu ibadetlerini camide cemaatle birlikte yapmaya hakları var."

Cami yapılması planlanan bölgelerde insanlara, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca projeler sunulacak.