Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) 16. Olağan Genel Kurulu

2 Ocak 2018 Salı
Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) 16. Olağan Genel Kurulu

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) 16. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, genel kurulda yaptığı konuşmada DİTİB’in Almanya’daki Müslümanlar açısından önemine dikkat çekti.

 

İslam'ın saygı ve hoşgörü dini olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, "İslam bu şekilde öğretilmeli ve yaşanmalıdır, radikalizm ancak bu şekilde engellenebilir” dedi.

 

Almanya'da son dönemlerde din görevlileri hakkındaki tartışmalara da değinen Başkan Erbaş, "Din görevlilerimizin sadece dini görevleri bulunmaktadır. Onlar hoşgörüyü, saygıyı, kardeşliği, insan onurunun korunmasını ve ayrımcılığın yapılamayacağını öğretip anlatmaktadırlar" değerlendirmesinde bulundu.

 

DİTİB hakkındaki güncel gelişmeler ve tartışmalar, yerel dernekler ile eyalet birliklerinin güçlendirilmesi, dini cemaat olarak tanınma ve nizami ders olarak okullarda İslam din dersinin okutulması konularının ele alındığı genel kurulda DİTİB’in genel başkanlığına yeniden Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu seçildi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş üniversiteli öğrencilere seminer verdi

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Almanya temasları kapsamında Köln kentinde bulunan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

 

Başkan Erbaş, ziyaretinde IGMG'nin "Kış Atölyesi" başlıklı hizmet içi eğitim seminerinde katılımcılara hitap etti. "İslam fıkhı devlet ve tarihçesi", "Müslümanlar ve güncel meseleler", "500. yılında Martin Luther ve Protestanlık" konularında bilgi veren Başkan Erbaş, seminerin ardından üniversiteli öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, ziyarette Başkan Erbaş ve beraberindeki heyete teşkilatın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Ziyarette Başkan Erbaş’a Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay ve DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu eşlik etti.