Diyanet TV'den çocuklar için tatil ekranı...

24 Ocak 2022 Pazartesi
Diyanet TV'den çocuklar için tatil ekranı...

Diyanet TV'den çocuklar için tatil ekranı...

Diyanet TV, okulların tatile girmesiyle birlikte yarıyıl tatil ekranında, çocuklara özel programlar hazırladı.

Diyanet TV’de ekranlara gelen çocuklara özel programlarda "Şeker Hoca" ile Nasreddin Hoca’nın fıkraları ve birbirinden keyifli hikayeler çocuklara anlatılırken "Harfler Köyü" çizgi filmi ile çocukların eğlenirken bir yandan da Kur'an harflerini öğrenmeleri sağlanıyor.

Kur’an kurslarından çizgi filmlere yarışma programlarından belgesellere kadar çocuklara özel hazırlanan programları ekranlara getirecek Diyanet TV’nin yarıyıl tatil ekranında bazı programlar şöyle:

Kur’an Öğreniyorum

Hafta içi her gün ekranlara gelen "Kur’an Öğreniyorum" programında çocuklar harf öğretiminden başlayarak sure talimlerine devam ediyorlar. Her yaş kesimine hitap eden "Kur’an Öğreniyorum" yarıyıl tatilinde de ekranlara gelmeye devam edecek.

Çocukların hafızlık hikayeleri Diyanet TV’de…

"Küçük Hafızlar" isimli belgeselde, hafızlığa devam eden ve hafız olan çocukların hafızlık hikayeleri anlatılıyor. 

Diyanet TV’de yayınlanan programda öğrenciler; kursta, aileleriyle, arkadaşlarıyla hafızlık süreci boyunca neler yaşadıklarını anlatıyorlar.

Bir Çocuk Bir Dünya

"Bir Çocuk Bir Dünya" programında çocuklar eğlenirken öğreniyor. Kur’an Kursu Öğreticisi Esra Şahin’in sunduğu programda, çocukların renkli dünyalarına inilerek keyifli bir sohbet       gerçekleştiriliyor.

Çocukların konuk olduğu programda, her hafta üç minik konukla temizlik, beslenme gibi konulara değiniliyor. Sorulan sorulara yanıt veren minik konuklar sohbet tadında güzel bir programı izleyiciyle buluşturuyor.

Neşeli Dostlar Sokağı

"Neşeli Dostlar Sokağı" programında çocuklar, uzaktan eğitim sürecinden de tanıdıkları Elif ve Mim karakterleri eşliğinde değerler eğitimi öğreniyor. Programın "Değerler Eğitimi" bölümünde selamlaşmadan temizliğe kadar birçok değer öğretiliyor. 

4-6 Yaş Kur’an öğrenimi ve değerler eğitimi yapılacak programın, Kur’an öğrenimi kısmındaysa Kur’an Kursu Öğreticisi Aliye Yazıcı'ya ‘Ebabil’ adındaki karakter eşlik ediyor.

Patili ve Dostları

Bir yavru köpek olan patili ve onun dostlarıyla birlikte çocuklar saygı, sabır, adalet, sorumluluk gibi konuları çocuk şarkılarıyla öğreniyorlar.  "Patili ve Dostları" adlı çizgi filmde birbirinden neşeli ezgilerle birlikte doğa ve hayvan sevgisi gibi konular da ele alınıyor.

Bilim Hazinesi

Diyanet TV, çocuklara özel hazırladığı "Bilim Hazinesi"ni izleyiciyle buluşturuyor. "Bilim Hazinesi" adlı çizgi filmde büyük icatlar yapmış Müslüman bilim adamları anlatılıyor.

"Bilim Hazinesi"nde çocuklar eğlenirken, Müslüman bilim adamlarının bilim ve insanlığa katkı sağladıkları çalışmaları öğreniyorlar. Bilim dünyasına büyük katkıları olmuş alimlerin anlatıldığı çizgi filmde, bilinen ilk pratik simyacı Cabir Bin Hayyan'dan Lagari Hasan Çelebi'ye Harezmi'den Fergani'ye kadar bilim adamlarının hayatları ve icatları çocuklara aktarılıyor.

Çocuk İlahileri

Çocuk ilahilerinin animasyonlar eşliğinde seslendirildiği "Çocuk İlahileri"nde Kur'an-ı Kerim harfleri, şükür, Hz. Peygamber sevgisi, tasarruflu olmak, hoşgörü gibi konular çocuklara ilahiler eşliğinde aktarılıyor.

Birlikte Yapalım

Diyanet TV, çocukların pratik yemekler yaptıkları eğlenceli bir programı ekranlara getiriyor.

İkili gruplar halinde eğlenceli bir şekilde pratik lezzetler hazırlayan 8-12 yaş aralığındaki çocuklar, stüdyoda saklanan soruların cevaplarını bularak sürpriz hediyeler kazanıyorlar.

Tatlılardan pratik atıştırmalıklara birbirinden güzel lezzetlerin nasıl yapıldığını anlatan çocuklar eğlenirken öğreniyorlar. İtikat, siyer, ahlak, iman, ibadet kategorilerinin yanı sıra sosyal yaşama ilişkin soruları da cevaplıyorlar. 

Birbirinden güzel çizgi filmler, yarışmalar, eğitici öğretici programlar ve daha birçok çocuk programı Diyanet TV’nin çocuklar için hazırladığı tatil ekranında…