Diyanet’ten 'Terör' Genelgesi

26 Eylül 2016 Pazartesi
Diyanet’ten 'Terör' Genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mehmet Görmez imzasıyla bir “terör” genelgesi yayımladı. Tüm İl Müftülükleri ve Yurt Dışı Birimlerine gönderilen genelgede, yıkıcı, bölücü propagandalara, zararlı akımlara karşı gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi. Genelgede, Fetö gibi din istismarından güç alan yapıların ortaya çıkmasının önlenmesi için de din görevlilerine çeşitli uyarılar yapıldı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması, Pkk ve Daeş’le mücadele konusunda aktif rol üstlenecek. Bu noktada alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar başkan Mehmet Görmez’in imzasıyla yayınlanan genelgede tek tek sıralandı. 

"Hiçbir personelimiz; Anayasa'nın 136'ncı maddesinde milletçe dayanışma ve bütünleşme anlayışı ile kanunla belirlenen görevleri yapan başkanlığımızın bu anlayışını zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunamaz, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini övemez veya yeremez…"

Diyanet’in merkez teşkilatı, 81 il müftülüğü ve yurt dışı birimlerine gönderilen genelgede, Fetö ile mücadele konusuna özel bir yer ayrıldı. Darbe girişimi ve Fetö/Pdy’ye dair dini soruların din işleri yüksek kurulu’na yazılı olarak yönlendirileceği belirtildi. 

“fetö/pdy'nin çokça işlediği ve toplumu yanlış yönlendirdiği 'dinler arası diyalog', 'başörtüsü', 'takiye', 'ima ile namaz' ve benzeri konularda din işleri yüksek kurulunun fetvaları çerçevesinde halkımız aydınlatılacaktır.diyanet işleri başkanlığı merkez teşkilatında, bireyin iradesini hiçe sayan fetö/pdy gibi yapılanmaların din algısı ve dini referanslarını ele alan bilgilendirme toplantıları taşradaki görevlilerle bir araya gelinerek icra edilecektir…"

Denildi. Din görevlilerinden de, mushafları inceleme ve kıraat kurulu’nun mührünü taşımayan mealli measliz mushaf-ı şerif ile içerisinde kur’an ayetleri bulunan sesli görüntülü eserleri almamaları konusunda vatandaşları uyarması istendi

Genelgede; 

"hutbe, vaaz ve konferanslarda milli birlik ve beraberliği güçlendirecek konulara ağırlık verilecektir. Yıkıcı, bölücü propagandalara, zararlı akımlara karşı gerekli tedbirler alınacaktır." 

İfadesine yer verildi, ayrıca, cuma günleri başkanlık merkezinden gönderilen hutbelerin okunması gerektiği; yetkisiz ve izinsiz hiçbir kimsenin hutbe okumasına, vaaz ve irşat görevi yapmasına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.