TDV’nin İnşa Ettirdiği Camiler

26 Eylül 2016 Pazartesi
TDV’nin İnşa Ettirdiği Camiler

Diyanet, ezan sesinin duyulmadığı yer kalmasın diye hummalı çalışmalar yürütüyor. Şimdiye kadar inşa edilip ibadete açılanların yanısıra dünyanın bir çok noktasında camiler yapılıyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın Kırım ve Belarus’ta yaptırdığı camilerin birkaç hafta içerisinde açılması bekleniyor.

Kırım’daki Seyit Settar, Belarus’taki Minsk Camilerinin Yapımı da Tamamlandı

Dünyanın hangi bölgesinde camiye ihtiyaç varsa Türkiye Diyanet Vakfı oraya yardım elini uzatıyor. Türkiyeli hayırseverlerin cami inşaatlarına yaptığı bağışlarla dünya’nın dört bir yanında ezan sesi duyuluyor. 

Yapımı tamamlanan iki cami daha ibadete açılmak için gün sayıyor. İnşa edilen camilerden birinin hikayesi ise oldukça ilginç…

"Haitide Buhara Bookman camimiz var Buhara ismi oraya yüklü miktarda bağış yapan bir bağışçı hanımefendinin talebiydi. Bookman da oradaki müslümanların hidayetine vesile olan çok eski bir müslüman. Çok fazla kitabı olduğu için kendine book man kitap adam anlamına gelen bu isim verilmiş. Dolayısıyla o ismi verdik. Sadece ramazan ayında 5 kişi müslüman oldu bu cami sayesinde camiyi görüp burası nedir diye gelip tanıyan insanlar."

Mazlum coğrafyalara inşa edilen camilerin bölgeiçin önemiyse bir mabetten çok daha fazla…

"Oradaki müslümanlar hayatlarının büyük bir kısmını camiler geçiriyorlar, camide sosyalleşiyorlar. Helal gıdayı orda buluyorlar çünkü her yerde helal yemek yok helal yiyecek yok. İslami kıyafet tesettürle ilgili ihtiyaçlarını cami etrafındaki dükkanlardan temin ediyorlar ve birbirleriyle buluşma noktası olarak da genelde camiyi tercih ediyorlar."