Görmez Gençlik Seminerinde Konuştu

26 Şubat 2016 Cuma

Kredi Yurtlar Kurumu’nda gençlere din ve değerler eğitimi verecek olan Diyanet görevlileri için bir gençlik semineri başlatıldı. Seminerin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, gençlerin gönül dünyasına inebilmenin yollarını anlattı. “Öğretilmiş cehaletle mücadele etmeliyiz” dedi. 

Görmez: "Varlık insan bilgi alem ve ahlak bu beş konuyu her seviyeden gence anlatabilmenin yollarını bulmamız lazım…"

Yurtlarda Değerler Eğitimi Verecek Din Görevlilerine Öğütler Verdi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kredi Yurtlar Kurumu’nda gençlere din hizmeti götürecek olan din görevlilerine hitap etti. Gençleri manevi hayatla birlikte geleceğe hazırlamanın yollarını anlattı. "Onların dünyasına nasıl gireceğimiz konusunda her birimiz talebe olup çalışalım hazırlıksız gitmeyelim gençlikle ilgili her birimiz bir kütüphanemiz olsun sürekli okuma içinde olalım onlarla kuracağımız diyaloglar bu toplumun geleceği açısından son derece önemli."

Öğretilmiş Cehaletle Mücadele Etmeliyiz

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında üniversiteli gençlere din ve değerler eğitimi verilmesi için bir protokol imzalanmıştı. Bu amaçla çalışacak olan din görevlileri gençlik seminerinde buluştu. Açılışta konuşan Başkan Görmez; “Öğretilmiş cehaletle mücadele etmeliyiz” dedi. "Çağdaş dünyada bütün eğitim sistemleri ayın zamanda cehaleti eğiterek öğretiyor yani öğretilmiş bir cehalet söz konusu. Öğretilmiş cehaleti ortadan kaldırmak adeta imkansız gibi bunu dikkate almalıyız. Ve gençlerin sürekli buna maruz kaldığını dikkate alarak onlarla farklı bir ilişki kurmalıyız."

Görmez; Gençliği gelecekten umutlu bireyler olarak yetiştirmenin önemine dikkat çekti. "Tebliğ hayatı durdurarak yapılmaz tebliğ hayatın içinden olur ve sizin gençlere vereceğiniz en büyük ders bizatihi örnek olarak vereceklerinizdir. Onlarla arkadaş olmalıyız onlarla zaman zaman mübah oyunlar oynamalıyız. Bu iki günlük toplantıyı bir milat kabul edip kendimizi formatlamamız lazım. Yani eski bütün bilgilerinizi bırakın eski bilgilerinizi nasıl gençleştiririz gençlere nasıl taktim ederiz bunun üzerinde yoğunlaşalım."

Gençlerin gönül dünyasına ulaşabilmenin yollarını da sıraladı görmez. "Gençlere hitap edecek dili din dilini bozmadan dili dejenere etmeden temel kavramlarımızdan vazgeçmeden ama onları anlatabilecek şekilde onların gönül dünyasına hitap edebilecek bir şekilde bir dil bulmamız lazım. Duygu meselesini tespit edebilmek için de bugünkü gencin dünyasını okumamız lazım ciddi ciddi psikolojik çalışmalar yapmamız lazım bazı gençleri oturup konuşmamız lazım."

Görmez, gençlere anlatılacakların başında varlık, insan ve bilgi konularının geldiğini vurguladı. "Kuranı da dikkate alarak varlığı çok iyi anlatmalıyız imanı anlatmadan ibadeti anlatmadan gençlere varlığı anlatın en büyük varlık Allah oradan imana giderseniz çok daha başarılı bir diyalog kurabilirsiniz insanın onurunu insanın yaratılışını insanın yaratılış gayesini de gençlere çok iyi anlatmamız lazım. İnsandan sonra bilgi meselesini anlatmalıyız." dedi.