Ganalı Abdullah Hayaline Kavuştu

21 Ağustos 2017 Pazartesi

Gana’da Türk televizyoncularının çekimlerı sırasında tanıştığı Hasan Abdullah hayaline kavuştu. Haca gitmek için yardım isteyen Abdullah’a Dışişleri Bakanlığı ve Türk halkı sahip çıktı. Bir süredir Türkiye’de misafir edilen Abdullah, İstanbul’dan kutsal topraklara uğurlandı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gana ziyareti öncesinde başladı herşey…

Abdullah’ın görüntüleri TRT muhabiri tarafından sosyal medyada paylaşılınca, Ganalı Hasan Abdullah’ı hacca götürmek için Türkiye seferber oldu. Belki de yüzlerce kişi talip oldu ancak bir polis memuru Abdullah’a ulaşabiliyor ve harekete geçti.

Olay Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da ulaştı, hemen talimat verdi.

Büyükelçilik aracılığıyla Ganalı Hasan Abdullah’a ulaşan yetkililer geçtiğimiz hafta onu Türkiye’ye getirdi.

Abdullah: “Böyle bir güzelliği yaşattığı için Allah'a çokça şükrediyorum. Bunda emeği geçen herkese sürekli dua ediyorum. Haccın ardından Gana'ya döndüğümde huzurla uyuyabileceğim" dedi.

Haca gitme hayaline kavuşan Abdullah birkaç gün İstanbul’da misafir edildi. Eyüp Sultan’ı ziyaret etti. Sultanahmet camisİ'nde Tahiyyetü'l Mescit namazı kıldı.

“Allah'ın Türkiye'yi koruması, Türkiye'nin daha da büyümesi, ilerlemesi ve gelişmesi için çok daha fazla dua etmem gerektiğini düşünüyorum. Allah Türkiye'yi tüm kötülüklerden korusun."

Ve o gün geldi. Ganalı Abdullah, hacı olmak üzere kutsal topraklara uğurlandı. Onu uğurlayanların duasını, kendi duasıyla bastırdı. Türkiye ve Türk insanı için, daha doğrusu ümmet için dua etti.

“Bana bu yaptığınız için Allah sizi ve Türkiye'yi korusun. Sayenizde hac vazifemi yapabileceğim. İnşallah hepiniz de hacca gidebilirsiniz. Allah size iyi olanı nasip etsin ve Türkiye'yi korusun."

Abdullah’ı Medine’ye uğurlayanlar arasında kendisi haca götürmek için ilk adımı atan polis memuru da vardı.