Genelkurmay Başkanı’nın İfadesinin Ayrıntıları

26 Temmuz 2016 Salı

Hain kalkışma sırasında darbeciler tarafından rehin alınan genelkurmay başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın tanık sıfatıyla verdiği ifadenin ayrıntıları ortaya çıktı. Akar, o gece darbecilere "yanlış yoldasınız, ölüm olmadan bu işi bitirin”demiş ve cuntacıların “sizi Fethullah Gülen’le görüştürelim” isteğini de terslemiş.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 temmuz darbe girişiminin hem en önemli tanığı hem de mağdurlarından biri… Akar,geçtiğimiz günlerde savcıya, ifade verdi. Darbeciler tarafından rehin alındığı o anları anlattı; 

'Yanlış Yoldasınız, Bu İşi Bitirin’ Dedim, İkna Edemedim'

" 'yapmayın, yanlış yoldasınız’ dedim. Ama darbenin başındaki isimlerden Tümgeneral Mehmet Dişli ‘komutanım geri dönüş yok, biz bu yola çıktık’ dedi. ‘Komutanım operasyon başladı, herkesi alacağız’ gibi şeyler söyledi. Hiddetle ‘ne diyorsun? Ulan ne operasyonu? Sen manyak mısın? Sakın ha yapmayın!’ şeklinde bağırdım. ‘benim seninle, böyle işlerle olanlarla hiçbir işim olamaz. Kim bunlar, siz kimsiniz?’ dedim. Bu girişimin başarısız olacağını hiddetle anlatıyordum.

Akar, darbecilerle yaşadığı tartışma sırasında sürekli onları durdurmak için çalıştığını söyledi; "cezasını çekeceklerini hiç olmazsa bir erkeklik gösterip bu işi sonlandırmalarını söyledim. ‘ölüm olmadan bitirin’ dedim, ikna edemedim. ‘Komutanım bu iş bitti, herkes yola çıktı’ anlamında şeyler söylüyordu. ‘TSK tarihine leke sürdünüz; gideceğiniz tek yer cumhuriyet savcısı’ dedim. 

Orgeneral Hulusi Akar, darbecilerin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o geceki konuşmasıyla birlikte ümitlerinin kırıldığını söyledi…“Sizi Fethullah Gülen’le görüştürelim isteğini”ise sert bir dille reddettiğini anlattı. 

Erdoğan'ın konuşması darbecilerin ümitlerini kırdı. ‘savaştan bile beter ettiniz, gidip teslim olun’ dedim. Zaman ilerledikçe darbecilerin moralleri çöktü. Tuğgeneral Hakan Evrim ‘dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürelim’ dedi.‘Ben kimseyle görüşmem’ diye tersledim. Orgeneral Akın Öztürk'e ısrarla ‘onları vazgeçir’ dedim. ‘İnsanları kandırmayın’ diye onlara çıkıştım. ‘Tamam komutanım, biz vazgeçiyoruz’ dediler. Beni cumhurbaşkanı veya başbakan ile görüştüreceklerini söylediler. Teşebbüse son verdiler.