Göç'erken 'İnsanlar, Hayaller, Hayatlar'

7 Mart 2017 Salı

Daha 7 yaşındaydı ama cesaretiyle gönülleri fethetmiş, dünyanın dikkatini Halep’teki insanlık dramına çekmeyi başarmıştı Bana. Diyanet TV Televizyonu, işte bu Suriyeli çocuğun ve ailesinin hikâyesini bir belgeselle anlattı. “Göçerken” isimli belgeselin Ankara’daki galasına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı.

7 yaşındaki Suriyeli bana Alabed’in hayatı, Diyanet TV’in “Göç’erken” belgeselinde anlatıldı. "Göç'erken' insanlar hayaller ve hayatlar" isimli belgeselin galası, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonundaki galada önce, internetten yaptığı paylaşımlarla Halep’teki insanlık dramını tüm dünyaya duyuran bana ve Alabed ailesinin hayatının anlatıldığı belgesel gösterildi.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Büşra İncesu Özdemir’in yaptığı belgeselin gösteriminin ardından başkan Görmez kürsüye çıktı. Görmez konuşmasında şunlara yer verdi:

“Bu büyük trajedileri, acıları yaşarken ve izlerken bize düşen önemli bir vazife var hiçbir zaman umutsuzluğa düşmemek. Çünkü bize umutsuzluk haramdır. Çok iyi bilinmelidir ki, gecenin en karanlık vakti aydınlığa en yakın olan vakittir. Bu aydınlığı yeniden yaşamayı yüce rabbimiz bizlere nasip eylesin.”

Diyanet İşleri Başkanı ayrıca, insanlığı büyük bir tehlikeye karşı da uyardı.

“Biz Halep'ten yükselen dumanların arkasından dünyada her gün olup bitenleri göremiyoruz ama asıl büyük tehlike gözümüzü dumanların bürümesi. Asıl daha da büyük bir tehlike kalplerimizin dumanla kaplanması ve etrafımızda olup biten hiçbir zulmü görememek”

Başkan Görmez ile eşi Hatice Hanım, Alabed ailesi ile Sudan, Suriye gibi ülkelerden gelen ve belgeselde de kendilerine yer verilen kadın ve çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

"Halep’in Sesi" olarak bilinen Bana ile o’nun dünyaya ulaşmasında en büyük destekçisi olan annesi de Türkiye’ye destekleri için teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, Diyanet TV’in insanı doğrudan ilgilendiren her konuda çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

“Ortadoğu’da cereyan eden hadiseler on milyonlarca insanın ülkesini terk etmesine neden olmuştur. Büyük acılar büyük gözyaşları büyük dramlar yaşanmıştır. Diyanet TV kurulduğu günden itibaren insanlık durumlarına işaret etmeyi ilke edindiği için İslam dünyasında yaşanan bu hadiseleri de dikkate almış göç fenomenini değerlendiren ele alan dikkatimize sunun programlar gerçekleştirmiştir bu göçerken isimli belgesel de onlardan birtanesidir.”