Gölün Ortasındaki Cami

4 Şubat 2019 Pazartesi

Bir göl ve ortasında bir cami orada ibadet etmenin farklı bir havası olsa gerek. Zira  nefis bir manzara da  sizi bekliyor... Bolu Seben Gölü’nü, daha doğrusu gölün ortasındaki camiyi ziyaret ediyoruz şimdi.

Seben Gölü'nün ortasında kalan 50 yıllık cami çalışmaların ardından ibadete açıldı

Bolu'da 14 yıl önce çalışmalar nedeniyle Seben Gölü'nün ortasında kalan cami için yol yapıldı ve yeniden ibadete açıldı.Taşlıyayla bölgesinde 2004'te başlanan göl yapım çalışmaları sonucunda orman işletme binası, depoları, lojman ve yaklaşık 50 yıllık cami, su altında kaldı.

Kapladığı alan ve tuttuğu su bakımından Batı Karadeniz'in en büyük yapay gölü olma özelliği taşıyan Seben Gölü'nün içinde kalan yıkılmaması ve yeniden değerlendirilmesi için başlatılan çalışmalar tamamlandı; "Artık camimizi ibadete açtık. Artık tüm vatandaşlarımız, gelen misafirlerimiz ibadetlerini yapabiliyorlar. Birçok hayırsever vatandaşımızın da desteği oldu. Seben Gölü'nü tanıtma ve dünyaya duyurmak için çalışmamız çok hızlı sürüyor. Bu cami de onun için bir simge olacak." 

Kıyıya yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunan caminin sudan zarar görmemesi için çevresi taşlarla dolduruldu. Yol yapıldı, cami detaylı bir tadilattan geçirildi. Seben Gölü cami, nefis manzarasıyla, Bolu-Seben karayolunu kullanan vatandaşların rahatça ibadet edebilmesi için hizmet veriyor; "Yaz dönemlerinde oldukça çok vatandaş geliyor. Kışın ise gelip geçen bazı vatandaşlar uğruyor. Caminin suyun içinde olduğunu öğrenenler gelip burayı görmek istiyor. İbadete açılması ile bölgeye olan ilginin artacağını düşünüyorum."