İsrail Askerleri İki Filistinliyi Şehit Etti

21 Nisan 2018 Cumartesi

İsrail askerleri, Gazze Şerid'inde "Büyük Dönüş Yürüyüşü" etkinliklerine katılan Filistinlilere yine ateş açtı. 2 Filistinli daha şehit oldu. Ramallah ve Kudüs’te de tansiyon yükseldi. Fanatik Yahudiler Mescid-i Aksa’yı bastı.

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma Günün'den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri o eylemlere yine mermilerle müdahale etti. Gazze sınır hattında cuma namazı kıldıktan sonra Büyük Dönüş Yürüyüşü düzenleyen Filistinlilere ateş açıldı. İki Filistinli şehit oldu.

İsrail’in müdahalesinde Kırk Filistinli de yaralandı.  "Sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine ateş açan İsrail askerleri, 30 Mart’tan bu yana devam eden eylemlerde toplam 37 sivili şehit etti.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde de cuma namazının ardından düzenlenen gösterilere sert müdahalede bulundu. Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek olmak amacıyla düzenlenen gösterilere müdahalede çok sayıda yaralananlar oldu. 

Öte yandan İsrail polisinin eşlik ettiği 250'e yakın fanatik Yahudi, yine Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi. Talmudik ayin yapma teşebbüsünde bulundu. İşgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah Kentine bağlı Burka köyünde bir grup Yahudi yerleşimcinin Filistinlilere ait çok sayıda araca zarar verdiği, araçlara ve duvarlara ırkçı sloganlar yazdığı bildirildi.

BM’den ise İsrail’e uyarı geldi. BM İnsani Yardım Koordinatörü Jamie Mcgoldrick; "İsrailli yetkililere, işgalci güç olarak bölgede yaşayanların yasal haklarına saygı duymaları, Filistinlilere ait yapıların yıkımını durdurmaları çağrısı yapıyoruz" dedi.