İsrail Şiddeti Devam Ediyor

19 Kasım 2015 Perşembe
İsrail askerlerinin Filistinli müslümanlara karşı uyguladığı orantısız güç şiddetini her geçen gün arttırıyor. Ekim ayı başından bu yana, İsrail askerlerinin saldırılarında hayatını kaybeden filistinlilerin sayısı 89’a yükseldi. Öte yandan, faaliyetleri yasaklanan Filistin İslami Hareketi’nin lideri Raid Salah, “baskı ve zulme boyun eğmeyeceğiz, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. 
 
İsrail yönetimi filistinlilere yönelik baskı ve saldırılarını sürdürüyor; hukuksuz yahudi yerleşimlerine karşı çıkan filistinlileri ise ya öldürüyor ya da parmaklıklar ardına gönderiyor. İsrail askerleri dün, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, silahlı saldırı girişiminde bulunduğu gerekçesiyle bir filistinliyi öldürdü. 2 filistinliyi de gözaltına aldı.

Ekim Ayı Başından Bu Yana Öldürülen Filistinlilerin Sayısı 89’a Yükseldi

Beytullahim kentinde gösteri yapan onlarca filistinliye gerçek ve plastik mermilerle müdahale edildi. Olaylarda 5 kişi yaralandı. Bu olayla birlikte Ekim ayı başında bu yana öldürülen filistinlilerin sayısı 89’a yükseldi.
 
Tansiyonun yüksek olduğu bir başka nokta, Batı Şeria… İsrail güvenlik güçleri, 16 filistinliyi gözaltına aldı. Gerekçe ise bu kişilerin "halkı korkutma eylemlerine" katıldıkları iddiasıydı.

Filistin İslami Hareketi Yasaklandı

Hatırlatalım; resmi verilere göre israil hapishanelerinde yaklaşık 6 bin 500 filistinli bulunuyor. Öte yandan israil'in, 1948 Filistin İslami Hareketi'ne bağlı 17  kuruluşun faaliyetlerini yasaklamasının yankıları sürüyor.  Hareketin lideri Şeyh Raid Salah, baskı ve zulme boyun eğmeyeceklerini, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ten asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Salah, İsrail’in aldığı bu hukuksuz kararı tanımayacaklarının da altını çizdi.
 
“Kudüs Muhafızı" olarak anılan Raid Salah, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlaller ile filistinlilerin "yahudileştirme" olarak nitelendirdiği, Kudüs'te yeni yerleşim birimleri kurulmasına en çok karşı çıkan filistinli liderlerden biri olarak tanınıyor.