Küçük Suud Artık Duyabilecek

27 Haziran 2018 Çarşamba
Küçük Suud Artık Duyabilecek

Suriyede yaşanan insanlık dışı saldırılar birçok cana mal olurken, hayatta kalanlar için de çoğu zaman bedensel ve psikolojik hasarlar bırakıyor. 4 yıl önce Suriyede işte bir bombalı saldırıda sağır kalmıştı 9 yaşındaki Suud Eşkar. Türkiye’de testleri yapıldı ve olumlu sonuç alınması üzerine işitme cihazı ile duymaya başladı.

Deyrizor’da, yakında patlayan bombanın sesi ve basıncı nedeniyle sağır olmuştu

Suud Eşkar, 5 yaşındayken suriyenin Deyrizor bölgesinde bombalı bir saldırı sonucu işitme duyusun kaybetti.  Tedavisi Suriyede yapılamadı. Daha sonra savaş şartlarının zorlamasıyla ailesi Türkiye’ye sığındı. Elazığ’da yaşayan Suud’un ailesi tekrar duyabilme ihtimalini araştırınca, umutlandı. Yapılan testler olumlu çıktı. İHH İnsani Yardım Vakfı Elazığ yetim birimi minik Suud’a destek oldu. Tekrar sağlığına kavuşması için harekete geçildi.

İşitme cihazı ile sesleri algılamaya başlayan küçük Suud’un sevinci gözlerinden okunuyordu.

5 yıldır duyamayan suriyeli Suud’un, konuşması da bozulmaya başlamıştı. İşitme cihazı ve uygulanacak diğer küçük tedavilerle konuşması da düzelecek; "Biz bugün burada ona tekrar konuşmayı ve işitmeyi sağlaması için bir kulaklık temin ettik uzun süredir duymadığı için artık konuşma yetisini de büyük ölçüde kaybetmişti Suud. İnşallah bugün itibariyle tekrar duymaya ve konuşmaya başlayacak akranları gibi yaşamaya devam edecek."