Tekniğiyle Şaşırtan Çivisiz Camiler

27 Haziran 2018 Çarşamba

Samsun’da çivisiz inşa edilme tekniğiyle dikkat çeken Göğceli Camii, tekniğiyle ziyaretçilerinin şaşırtıyor. Bu caminin bir örneği da kardeş Kırgızistan’da bulunuyor. Bizim 8 asırlık camimize karşın, Kırgızların camisi daha genç.

Samsun’in çivisiz “Göğceli Camii”ne Kırgızistan’da bir kardeş bulundu

Burası Samsun çarşambadaki çivisiz cami, yani yapımında tek bir çivi dahi kullanılmayan, 'kurt boğazı' vadı verilen yığma tekniği ile yapılan Göğceli camii. 8 yüzyıldır dimdik ayakta duran caminin, çivi kullanılmamasına rağmen yapısının sağlamlığı herkesi şaşırtıyor. Göğceli Cami zemininde deprem takozunun kullanılmış olması nedeniyle de deprem sırasında beşik gibi sallandığı için yıkılmıyor. Bu camiye benzer teknikle inşa edilen bir cami de soydaş Kırgızistan’da bulunuyor.

Kırgızistan'ın kuzeydoğusundaki Issık Göl bölgesinin en büyük şehri karakol'daki çivisiz cami klasik çin mimarisiyle inşa edilmiş.Tekniği ve özelliği Samsun’daki Göğceli Camiiye benziyor ancak, Kırgızistan’daki bu cami o kadar köklü bir tarihe sahip değil. Zira yapım tarihi, 20.yüzyılın başları, yani 1910’ları gösteriyor.

Yapımında bölgede yetişen ladin, karaağaç ve kavak ağaçlarının kullanıldığı kırgızların çivisiz camisi, Sovyet dönemi yangınında minaresini kaybetmiş. Dini yaşamın kısıtlandığı Sovyetler Birliği döneminde camii 25 yıl boyunca tahıl ambarı olarak kullanılmış. 2. Dünya savaşının ardından dunganlar, yapının tekrar camiiye dönüşmesi için büyük çaba harcamış. Ve sonunda başarmış.