Kudüs'ün Turizm Potansiyeli Çalıştayı

25 Kasım 2015 Çarşamba
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Kudüs'ün turizm potansiyeli çalıştayı"na katıldı… Mescid-i Aksa’nın ziyareti konusunda İslam alimleri arasında yaşanan fetva çelişkisine son verilmesi gerektiğini söyledi…“Bütün insanlığın, Kudüs'te imzalanacak bir "merhamet sözleşmesi"ne de ihtiyacı var” dedi.  İslam ülkeleri istatistik, ekonomik, sosyal araştırma ve eğitim merkezi, Kudüs’ün turizm potansiyelinin ele alındığı bir çalıştaya imza attı. Çalıştayın açılışına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. 

Prof.Dr.Görmez, Mescid-i Aksa’nın Ziyaretiyle İlgili Çelişkili Fetvalara Dikkat Çekti

Görmez çalıştaydaki konuşmasında, Filistin’in işgalinin ardından Mescid-i Aksanın ziyareti konusundaki çelişkili fetvalara değindi… Konunun yeniden ele alınması gerektiğini söyledi; 
 
"Ezher uleması ve dünyanın pek çok farklı bölgelerindeki islam alimlerinin, "Mescid'i Aksa'yı ziyaret edip etmemenin caiz olup olmadığını" tartışmaya başlamışlardır. Bu ziyaret yapıldığı zaman işgalcilerin meşruiyeti tanınmış olur biz işgalcilerin meşruiyetini reddetmek için bütün müslümanlara Kudüs özgürlüğüne kavuşuncaya kadar Kudusü şerifi ziyaret etmek caiz değildir. Biz de diyoruz ki hayır bu bilakis kudüsü işgalcilere terk etmek olur. Bu büyük çelişkilerden kurtulmak için bu konuyu yeniden ele almak gerekiyor."

İnsanlığın Merhamet Sözleşmesine İhtiyacı Var

Görmez, din adamlarına seslendi… Birlikte yaşama hukukunun kriterlerini yeniden belirlemek üzere kudüs’te bir “merhamet sözleşmesi” hazırlanması çağrısında bulundu. Bugün bütün insanlığın bir merhamet sözleşmesine ihtiyacı var. Bu merhamet sözleşmesinin imzalanacağı yer Kudüstür.  Gelin bütün dünya dinlerini, din mensuplarını Kudüs'te toplayalım. Bir merhamet sözleşmesi metni üzerinde çalışalım. Bu merhamet sözleşmesi, birlikte yaşama ahlakı ve hukukunun kriterlerini ortaya koysun. Bu kriterlere de 'Kudüs Kriterleri' adını verelim.