Suriyeliler Hac Yolcusu

4 Ağustos 2018 Cumartesi

Kutsal yolculuk için Türkiye’den ve Dünyanın çeşitli yerlerin hacı adayları Beytullah’a akın ediyor. Suriye’deki savaş mağdurları da hac heyecanı yaşıyor. Esed rejiminin kontrolündeki yerlerde hacca gidemeyen Kabe aşıkları bu yıl da kutsal heyecanı yaşamak için Türkiye üzerinde kutsal topraklara gidiyor. Bu arada, Nevşehir ve Bitlisliler de hac kafilelerini uğurladı...

Yıllardır hacca gitmenin hayaliyle yaşıyorlardı fakat iç savaşın başlamasıyla hayalleri sekteye uğradı.
Suriyeli hacı adayları iç savaş nedeniyle yıllardır bekledikleri kutsal yolculuğa Türkiye’nin yardımlarıyla çıktılar. 
Hac fârizasını yerine getirmek isteyen Suriyeli hacı adayları, Babü'l hava ve Babusselam sınır kapılarından geçerek Hatay ve kilise ulaşacak, burdan da Suudi Arabistana gidecekler.
 
Hacı adayları sınırdan Türkiye’ye geçiş işlemleri sırasında beklerken oldukça heyecanlı ve sevinçliydi
Suriye hac komitesi, bu yıl 19 bin Suriyelinin hac görevini yerine getireceğini, hacı adaylarının 6 bin civarının Suriye'den, diğerlerinin ise Türkiye ve Ürdün'den Suudi Arabistan'a gideceğini açıkladı.
 
Öte yandan Nevşehirde de 200 kişilik ilk hacı adayı kafilesi  il müftülüğü önünde yapılan programla kutsal topraklara uğurlandı. Program Kur’anı Kerim Tilaveti ve ilahilerle başladı. Düzenlenen programa hacı adayları ve aileleri, katıldı. Hacı adayları gibi programa katılan diğer misafirler de çok heyecanlıydı. Programın sonunda İl Müftüsü Yakup Öztürk’ün yaptığı duayla hacı adayları kutsal yolculuğa çıktı.