Litvanyalı Müslümanlar Diyanet'te

31 Mayıs 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Televizyonu baltık ülkesi Litvanya’dan ziyaretçileri ağırladı. Temsilciler, 10 bin müslümanın yaşadığı ülkede ramazan atmosferini anlattılar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca görevlendirilen imam hatiplerin verdikleri hizmetten duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA tarafından düzenlenen programla Türkiye'de bulunan Litvanyalı Müslümanlar Heyeti, Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti. Ardından Diyanet TV stüdyolarını gezdi. 

Tüm islam aleminde olduğu gibi litvanya’da da müslümanlar ramazan ayının manevi iklimini yaşıyor bugünlerde… diyanet işleri başkanlığı’nın din görevlilerinin ülkelerinde yaptıkları hizmeti anlattılar. Bu hizmetten dolayı teşekkür ettiler. Litvanya’daki müslümanların karşılaştığı en temel sorunun, helal malzemeler ve  usüllerle üretimi yapılan yiyeceklere ulaşmak olduğunu öğreniyoruz. Bu sıkıntı Ramazan aylarında daha çok hissediliyor ülkede; "Litvanyada genel olarak 10 bin Müslüman nüfusumuz var. Çoğunluk olarak tatar. Diğer ülkelerden yerel Müslümanlar da var. Elhamdülillah şu an faaliyetimiz genişliyor. Vilniusta iftarlar oluyor."