Makedon Çocuklar Kur’an Öğreniyor

29 Mayıs 2019 Çarşamba

Makedon çocuklar Kur’an öğreniyor…

Kuzey Makedonya'da Osmanlı döneminden kalma yaklaşık 400 yıllık camide kimlik ve kültürlerini koruyarak yaşayan yörük çocuklara cami imamı tarafından Kur'an-ı Kerim öğretiliyor.

Ülkenin doğusundaki İştip şehrine bağlı Radanya köyünde, 1668 yılında yapılan Mahmut Ağa Camii, 5 yıl önce Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından restore edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ise yaklaşık 6 ay önce camiye bir imam görevlendirdi.

Van'dan gönüllü olarak Kuzey Makedonya'ya giden İmam Hakim Atan, Osmanlı döneminden beri kimlik ve kültürlerini koruyan Makedonya yörüklerinin çocuklarına, İslam dinini öğretmeye başladı. Kısa sürede 70 öğrenciyi Kur'an-ı Kerim ile buluşturan Atan'ın bulunduğu camide Türkiye Diyanet Vakfı tarafından iftar yemeği verildi.

Görev yerinden memnun olduğunu belirten Atan, "Yaklaşık 6 aydır burada görev yapıyorum. Bu süre boyunca talebe okutmaya başladım. Çocuklarımın 7'si Kur'an-ı Kerim'e geçti. Cemaatimize yönelik erkekler için pazar günleri, kadınlar için de eşim tarafından çarşamba günü camimizde sohbetler yapılıyor. Cemaatimizin sohbetlere ilgi ve alakası çok güzel, 40 civarında cemaatimiz bulunuyor. Burada günlük 5 vakit ezanımız okunuyor, cemaatimizle namazımızı idrak ediyoruz. Daha önce cuma namazı dahi burada kılınmazken şükür şu an kılabiliyoruz. Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığımızla, bölge halkı büyük bir gurur duyuyor. "dedi.

Kur'an-ı Kerim'e yeni geçen 7 yaşındaki Elif Huşit, ”Camiyi çok seviyorum. Okuldan arta kalan vakitlerde sürekli camiye geliyorum.  Elif cüzüyle başladım, 3 ay önce de Kur'an-ı Kerim'e geçtim. Bunun için çok mutluyum, Kur'an-ı Kerim'i çok seviyorum.  Allah Türkiye'den ve hocamızdan razı olsun. Bizi Kur'an-ı Kerim ile buluşturan Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. " diye konuştu.