Mescid-i Aksa’da Gerginlik Tırmanıyor

9 Ekim 2015 Cuma
Mescid-i Aksa’da Gerginlik Tırmanıyor

İşgal altındaki topraklarda endişe verici gelişmeler yaşanıyor. İsrail’in Mescid-i Aksa’da başlattığı ve tüm Filistin’e yayılan gerginlik, Kudüs belediye başkanının açıklamalarıyla daha da tırmandı. Kudüs belediye başkanı Nir Barakat, şehirde yaşayan sivil yahudilere ruhsatlı silahlarını yanlarında taşımaları çağrısında bulundu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da yaptığı ihlalleri ve Aksa’ya yahudi yerleşimcilerin sokulması ile başlayan gerginlik gün geçtikçe tırmanıyor. İsrailli güvenlik güçleri tarafından filistinli sivillerin vurularak öldürülmesi, yeni bir intifadanın başlayacağı yorumlarına neden oluyor.

Barakat: Sivil Yahudililer Yanlarında Silah Taşımalı

İsrail yönetimi ise uzlaşmacı bir tavır taşımadan oldukça uzak... Kudüs belediye başkanı Nir Barakat’ın yaptığı açıklama müslümanların can güvneliğine dair endişelere sebep oldu. Kudüs belediye başkanı, sivil yahudilere silahlanma çağrısı yaptı ve bunun bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

Netanyahu, Milletvekili ve Bakanların Aksa’ya Girişini Yasakladı

Mescid-i Aksa ile ilgili bir açıklama da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan geldi. Netanyahu, İsrail parlamentosunun milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa'ya girmelerini yasakladığı bildirildi. Kararın, Kudüs'te son günlerde yaşanan gerginlik nedeniyle alındığı kaydedildi. Söz konusu yasağa ilişkin açıklama yapan Hamas ise kararın hiçbir değerinin olmadığını, yahudi yerleşimcilerin de girişlerinin engellenmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Tüm bunlar yaşanırken Batı Şeria’dan yaralama haberleri gelmeye devam ediyor. İsrail polisi, iki yahudi yerleşimciye çarpttığı iddiasıyla bir filistinli araç sürücüsünü silahla vurarak yaraladı.