'Milli Mücadele Kahramanları' ilk bölümüyle ekrana geldi...

14 Ocak 2022 Cuma
'Milli Mücadele Kahramanları' ilk bölümüyle ekrana geldi...

"Milli Mücadele Kahramanları" ilk bölümüyle ekrana geldi... 

Diyanet TV'nin yeni programı "Milli Mücadele Kahramanları" ilk bölümüyle ekrana geldi. 

“Milli Mücadele Kahramanları” isimli belgeselde Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz isimlerinin hayatları izleyiciyle buluşuyor. Ahmet Yenilmez’in anlatımıyla ekranlara gelen programda, Mehmet Rıfat Börekçi'den Şerife Bacı’ya İsmail Şükrü Efendi’den Yörük Ali Efe’ye kadar milli mücadelede bağımsızlığı için mücadele etmiş isimlerin hayatlarına yer veriliyor. 

"Milli Mücadele Kahramanları"nın ilk bölümünde Mehmet Rıfat Börekçi'nin Milli Mücadele dönemine katkıları ele alındı.

İlk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rıfat Börekçi'nin Ankara Müftülüğünden irşad faaliyetlerine kadar Milli Mücadele'ye sağladığı katkıların anlatıldığı programın anlatıcısı Ahmet Yenilmez, Milli Mücadele'yi Mehmet Rıfat Efendi özelinde şu sözlerle anlattı:

"Vatanının, milletinin, dininin namusunu kurtarmak için yola çıkıp vatana, millete, dine düşman edilerek idama mahkum edilirler. Göze alarak çıkmışlardı bu yola. Bilinen tarihin en büyük savaşından mağlup çıkmıştı devletleri. İçerisinde bulundukları halk yorgun ve bitkindi. Yıllarca savaştan bitap haldeydi."

Mehmet Rıfat Efendi'nin Anadolu'nun işgaline karşı olduğunu ifade eden anlatıcı Yenilmez, şu ifadeleri kullandı:

"Mehmet Rıfat Efendi, Anadolu'nun işgaline karşı mücadele eder. İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalini bir türlü içine sindiremez. Bu nedenle bir miting tertip eder. Miting de İstanbul'un işgaline de tepki gösterilir. 

Ankara Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin kuruluşunda Mehmet Rıfat Börekçi'nin önemli katkıları olduğunu ifade eden anlatıcı Yenilmez, şöyle devam etti:

"Ankara Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin milli mücadeleye önemli katkıları olmuştur. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Ankara'ya geldiklerinin ilk haftasında devlet hazinesi bomboştur. Ankara Müftüsü olan Rıfat Börekçi elinde bir mendile sarılmış 1200 lira kadar bozuk para ile Mustafa Kemal'i ziyarete gider. Mendili masanın üzerine bırakır. Bu para kendisi ve eşi için ayırdığı cenaze parasıdır. Müftü, Mehmet Rıfat Efendi'nin önderliğinde Ankaralılar aralarında kırk altı bin beş yüz liralık yardım toplarlar. Müftü Rıfat Efendi Milli Harekatı'n Anadolu'da yeşerip meyve vermesi için, milletçe unutamayacağımız hizmetlerde bulunur. Şüphesiz onun her hizmeti Milli Mücadele için anlamlıdır tabii... Onunla beraber Milli Mücadele'nin meşru olduğuna dair vermiş olduğu fetvası en önemli hareketidir. Bu fetva, işgalci güçleri çileden çıkarır. Divan-ı Harb tarafından ölüme mahkum edilir. Yıllarca yaptığı irşadla Anadolu'nun milli bilince kavuşmasında en etkili isimlerden biri olur. Ancak daha sonra birlikte mücadele ettikleri Ankaralılara daha yakın olabilmek için müftülük görevini tercih eder. Onun faaliyetleri Ankara'yı kurtuluşun üssü yapmıştır. Bir milletin makus kaderini geri çeviren kahraman müftü efendi, yeni kurulan devletin de İlk Diyanet İşleri Başkanı olur." 

"Milli Mücadele Kahramanları" her Perşembe saat 19.45'te Diyanet TV'de...