Yıkılışının 23.Yıldönümünde Yeniden Açıldı

10 Mayıs 2016 Salı

Bosna Hersek’teki ecdad yadigarı Ferhadiye Camii’nden, 23 yıl sonra yeniden ezan sesi yükseldi. Başbakan Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in de yer aldığı açılışa, farklı dinlerin temsilcileri de katıldı. Dünyaya hoşgörü ve barış mesajları veren bir törenle kapılarını açan caminin, Bosna-Hersek’teki müslümanlar için önemi büyük. 

Bosna’daki savaşın geride bıraktığı yıkımda belki de en yürek sızlatan enkazlardan birisiydi. 7 mayıs 1993’te sırplar tarafından temeline dinamit yerleştirilerek yıkılan mabed, Ferhadiye Camii, Türkiye’nin büyük desteğiyle yeniden inşa edildi. 

Türkiye’nin Desteğiyle Yeniden Yapılan Ferhadiye’nin Boşnaklar İçin Önemi Büyük

Osmanlı Devleti’nin Bosna Beylerbeyi Ferhat Paşa tarafından 1579’da yaptırılan Ferhadiye Camii, Bosna-Hersek’in Osmanlı dönemine ait en önemli tarihi kültürel eserlerinden biri kabul ediliyordu. 1993’te sırp milisler tarafından yerle bir edildi, taşları Vrbas Nehri’ne atıldı. Caminin arazisi bir süre park alanı ve şehir çöplüğü olarak kullanıldı.

2001’de Bosna Hersek İslam Birliği öncülüğünde aslına uygun bir biçimde başlayan yeniden inşa faaliyeti, kaynak yetersizliği nedeniyle 2009’da durmuş, daha sonra eserin yapımını Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tika üstlenmişti. 

Ferhadiye, geçtiğimiz haftasonu tam da dinamitlendiği günün yıldönümünde başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez’in de katıldığı bir törenleyeniden ibadete açıldı. Davutoğlu, camiye hat sanatı ile hazırlanmış bir de eser hediye etti. 

Boşnaklar, Ferhadiye’nin patlatıldığı 7 mayıs’ı her yıl camiler günü olarak idrak ediyor. Tarihi ve sembolik önemiyle dikkat çeken caminin Unesco dünya mirası listesine adaylık süreci ise devam ediyor.