Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den İslam Dünyasına Birlik Çağrısı

18 Haziran 2015 Perşembe

Mezhepçi yaklaşımların İslam dünyasını şiddet sarmalının içine çektiği bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı önemli bir ziyarete ev sahipliği yaptı. Irak Şii Vakfı Divan Başkanı Alaa Abdulsahib Hüseyin El-Musawi Prof. Dr. Mehmet Görmez'i makamında ziyaret etti. Önemli mesajların verildiği buluşmada, mezhep ihtilafları ve bu sorunun çözümüne yönelik atılan adımlar görüşüldü.

 
Irak Şii Vakfı Divan Başkanı Ala Abdulsahib Hüseyin El-Musawi’nin Diyanet İşleri Başkanlığı ziyareti İslam dünyasına birlik mesajı veren samimi görüntülere sahne oldu. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mezhepçilik fitnesinin İslam dünyasının günümüzdeki en büyük sorunlarından biri olduğunun altını çizdi. Başkan Görmez, mezhebi ihtilafların giderilmesi için dünyanın farklı bölgelerinden İslam âlimlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde bir araya getirildiği barış itidal ve sağduyu toplantılarını hatırlattı; bu yöndeki çalışmaların devam edeceğini söyledi.
Irak heyeti görüşmenin ardından Diyanet Televizyonu stüdyolarını da gezdi. Televizyonun çalışmaları hakkında bilgi alan El Musawi, mezhebi ayrılıkların üstesinden gelmek için yapılabilecekler ve Türkiye ile Diyanet İşleri Başkanlığının rolü üzerine Diyanet Haber’e konuştu.